Czciciele węża. Biochemiczne niebo dawnych Meksykanów
Autor: Maciej Kuczyński
Wydawnictwo: Iskry, 1990
Okładka: miękka
Stan: dobry minus
Uwagi: zagięcia okładki, podpis własnościowy
Książka Czciciele węża Macieja Kuczyńskiego to podróż przez mitologię, wierzenia i symbolikę dawnych kultur Mezoameryki, w której autor podejmuje próbę powiązania ich kosmologii z współczesną wiedzą naukową. Publikacja łączy elementy archeologii, historii i antropologii z hipotezami na temat zaawansowanej wiedzy biologicznej i astronomicznej, jaką mogli posiadać prekolumbijscy kapłani.
Książka podzielona jest na kilka rozdziałów, które układają się w swoistą relację z wyprawy badawczej. Autor prowadzi czytelnika przez święte miejsca Meksyku, w tym Teotihuacán, Palenque i Monte Albán, analizując ich znaczenie religijne i naukowe. Kuczyński rozważa, czy mit o Pierzastym Wężu – Quetzalcoatlu – może być metaforą dla odkryć biologicznych, takich jak podział komórek czy struktura DNA. Jego rozważania opierają się na interpretacjach inskrypcji i rzeźb, w których dostrzega przedstawienia spiralnych struktur przypominających łańcuchy chromosomów.
Narracja książki łączy analizę dawnych tekstów i ikonografii z przemyśleniami na temat możliwości istnienia wiedzy naukowej wśród kapłanów Majów i Azteków. Kuczyński nie ogranicza się jednak do teorii naukowych – jego opowieść zawiera również refleksje nad duchowością i postrzeganiem rzeczywistości przez dawnych mieszkańców Ameryki Środkowej.