Myśl teatralna Młodej Polski
Autor: antologia
Wydawnictwo: WAiF 1966
Okładka: twarda
Stan: dobry
Uwagi: nieznaczne przebarwienie grzbietu, podpis własnościowy
"Myśl teatralna Młodej Polski" to fundamentalna antologia tekstów, która dokumentuje rozwój polskiej teorii i krytyki teatru w okresie przełomu XIX i XX wieku. Publikacja, wydana po raz pierwszy w 1966 roku przez Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, stanowi niezwykle cenne źródło wiedzy na temat przemian estetycznych i ideowych w polskim teatrze.
Antologia gromadzi programowe manifesty, eseje krytyczne i teoretyczne rozważania, ukazujące, jak polski teatr stopniowo odchodził od romantycznej tradycji i zmierzał ku modernistycznym formom ekspresji. Autorzy tekstów poruszają tematy związane z rolą teatru w kulturze, przygotowaniem aktorów, interakcją z widownią oraz nowatorskimi koncepcjami inscenizacji.
Publikacja jest nie tylko świadectwem epoki Młodej Polski, ale również kluczem do zrozumienia jej wpływu na współczesną myśl teatralną. Dzięki różnorodności ujęć oraz bogactwu tematów antologia ta pozostaje istotnym narzędziem badawczym dla historyków teatru, studentów i miłośników polskiej kultury.