Wczytuję dane...
EAN: 9788373376762
Wysyłka od: 15.00 PLN

Czarna księga komunizmu
Redakcja: Stephan Courtois

Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Okładka: twarda 
Stan: dobry
Uwagi: brak

„Czarna księga komunizmu” to obszerna praca historyczna dokumentująca zbrodnie popełnione przez reżimy komunistyczne na całym świecie. Redagowana przez Stéphane'a Courtois, książka prezentuje tragiczne skutki komunizmu, który dotknął dziesiątki milionów ludzi w różnych krajach, w tym w Związku Sowieckim, Chinach, Kambodży, Korei Północnej, a także w Europie Środkowo-Wschodniej i Ameryce Łacińskiej. Autorzy skrupulatnie opisują represje, terror, deportacje, ludobójstwa oraz inne formy przemocy, które stały się fundamentem reżimów komunistycznych.

Stéphane Courtois, francuski historyk specjalizujący się w tematyce komunizmu, wraz z zespołem badaczy, m.in. Nicolasem Werthem, Jeanem-Louis Margolinem oraz Andrzejem Paczkowskim, podjął się zadania ukazania pełnego obrazu komunistycznych zbrodni. Książka przedstawia, jak reżimy komunistyczne na całym świecie wdrażały masowe represje wobec przeciwników politycznych, często eliminując całe grupy społeczne, które były uznawane za „wrogów ludu”.

Główne motywy tej pracy obejmują analizę ideologii komunistycznej i jej przekształcenie w systemy terroru, które w brutalny sposób zmieniły życie milionów ludzi. Książka szczegółowo opisuje, jak te reżimy funkcjonowały, a także jakie metody stosowały do zniewolenia obywateli oraz eliminacji przeciwników. W każdym z rozdziałów autorzy przybliżają specyficzne konteksty polityczne i społeczne, które pozwalały na wdrożenie tak brutalnych systemów rządów.

Unikalną cechą „Czarnej księgi komunizmu” jest jej wszechstronność i obiektywność. Autorzy bazują na licznych źródłach, świadectwach i dokumentach, co czyni tę pracę jednym z najbardziej kompletnych opracowań dotyczących zbrodni komunistycznych. Książka spotkała się z dużym zainteresowaniem i wywołała liczne kontrowersje, szczególnie w odniesieniu do porównań zbrodni komunizmu z nazizmem, co wywołało dyskusje zarówno w środowiskach akademickich, jak i wśród polityków.


Polecamy